0

Aktualności

2022-01-11

Yareal rozpoczął sprzedaż apartamentów przy parku linearnym w SOHO by Yareal

W SOHO by Yareal na warszawskim Kamionku ruszyła sprzedaż kilkudziesięciu przestronnych apartamentów w dwóch kameralnych budynkach powstających w ramach drugiego etapu inwestycji.


Obecna oferta mieszkaniowa w SOHO by Yareal została wzbogacona o 55 apartamentów wyeksponowanych na blisko 300-metrowy park linearny, stanowiący zieloną oś wielofunkcyjnego kompleksu. Niektóre apartamenty na najwyższych piętrach będą miały wysokość sięgającą nawet 3,5 m. Dzięki odpowiedniej kompozycji terenów rekreacyjnych, architektury oraz funkcji, jakie znajdą się w nowopowstałych budynkach i odnowionych postindustrialnych zabytkach, apartamentowce urozmaicą klimat dzielnicowego centrum.

 

Dwa centralnie zlokalizowane apartamentowce zostaną oddane do użytku pod koniec 2023 r. wraz z zieloną osią parkową, rozciągającą się wzdłuż starannie zaplanowanego kompleksu, łączącego nowoczesną zabudowę z poprzemysłowymi budynkami historycznymi. Do atmosfery miejsca dostosowano nie tylko architekturę ale i nazwy nowych budynków, które staną się ozdobą SOHO by Yareal. W apartamentowcu o nazwie NEON, nawiązującej do działającego w sąsiedztwie muzeum neonów, zamieszkają zaledwie 34 rodziny. Budynek RUBIN będzie jeszcze bardziej kameralny – powstanie w nim 21 wyjątkowych apartamentów. Oba budynki będą wyróżniać się dużymi loggiami, balkonami lub tarasami, a także efektownymi przeszkleniami, zapewniającymi wnętrzom dużo światła dziennego, wpadającego przez drewniane okna.

 

W NEONIE powstanie 5 kondygnacji mieszkalnych, a do wnętrza będzie prowadzić wysokie na dwie kondygnacje wejście od strony parku linearnego. Apartamenty na najwyższym piętrze NEONU zaoferują mieszkańcom unikalne wnętrza, których wysokość osiągnie ponad 3,5 m. Z kolei mieszkańcy RUBINA będą mieli niezwykły widok na park dzięki nietypowym wykuszom, powiększającym salony aż do krawędzi przeszklonych loggi. Budynki zostaną pokryte ceglanymi płytkami nawiązującymi do postindustrialnej historii SOHO. Dzięki stonowanym odcieniom szarości i czerwieni będą tworzyć dobrze skomponowaną całość z odrestaurowanymi budynkami historycznymi, które zyskają nowe funkcje usługowo-handlowe” – wyjaśnia Jacek Zengteler, dyrektor Generalny Yareal.

 

W parterach apartamentowców bezpośrednio przylegających do zielonej osi SOHO by Yareal znajdą się lokale użytkowe na wynajem z ogródkami dla gości, dzięki którym kompleks będzie tętnił życiem. Zarówno w NEONIE jak i RUBINIE zaprojektowano między innymi duże penthouse’y z imponującymi tarasami o powierzchni od 50 do nawet 149 mkw. We wnętrzach budynków, podobnie jak przed nimi, powstaną liczne miejsca do parkowania rowerów, ponieważ w SOHO by Yareal preferowany będzie ruch pieszy i rowerowy, a ruch samochodowy zostanie niemal całkowicie wyeliminowany z terenu kompleksu. Przed apartamentowcami dominować będzie zieleń skomponowana z ponad 17 000 roślin, w tym ponad 100 drzew, spośród których ponad połowa zostanie przesadzona. W parku linearnym zostaną urządzone tereny rekreacyjne z górkami i naturalnymi placami zabaw. Roślinność tworząca skwery i trawniki będzie nawadniana przez wody opadowe, gromadzone i rozprowadzane przez zaplanowany system retencji.

 

W SOHO by Yareal na ponad 5 hektarach powstaje największa z dotychczasowych inwestycji mieszkaniowych dewelopera. W pierwszym oddanym do użytku etapie zamieszkało już ponad 130 rodzin. Docelowo w dziesięciu nowoczesnych budynkach powstanie około 900 mieszkań o podwyższonym standardzie oraz apartamentów. Wielofunkcyjny kompleks będą tworzyły również starannie odnowione postindustrialne zabytki z usługami i handlem, które uzupełni nowa zabudowa mieszcząca m.in. oddzielną halę gastronomiczną, z restauracjami, kawiarniami i barami od strony ul. Mińskiej. SOHO by Yareal stanie się lokalnym centrum, które sukcesywnie wypełnia życiem pofabryczne tereny w kwartale zamkniętym ulicami Mińską, Chodakowską, Żupniczą i Bliską. Oprócz mieszkań i apartamentów na terenie SOHO znajdzie się w sumie kilkadziesiąt lokali na wynajem, zapewniających zieloną przestrzeń rekreacyjną, wokół której skupi się działalność usługowa, handlowa i rozrywkowa.

 

Flagowa inwestycja mieszkaniowo-usługowa Yareal powstaje na warszawskiej Pradze Południe, w pobliżu Parku Skaryszewskiego i Jeziora Kamionkowskiego. Dogodny dojazd do odległego o 5 km śródmieścia stolicy zapewnia rozbudowana sieć komunikacji miejskiej, a także pociągów odjeżdżających z pobliskiego Dworca Warszawa Wschodnia. W odległości kilkuminutowego spaceru planowana jest stacja trzeciej linii metra „Mińska”.

 

SOHO by Yareal może pochwalić się pionierskim na polskim rynku certyfikatem BREEAM Communities, potwierdzającym że inwestycja spełnia najwyższe standardy jakości projektu urbanistycznego. W ramach certyfikacji został on wypracowany m.in. podczas konsultacji z lokalnym samorządem i z konserwatorem zabytków. Zastosowany przez Yareal model planowania złożonego zespołu wielofunkcyjnej zabudowy BREEAM Communities umożliwia ulepszenie, pomiar i ocenę społecznych, ekonomicznych oraz środowiskowych aspektów zrównoważonego budownictwa. Ukończenie inwestycji w docelowym kształcie zaplanowano za około 5 lat.

 

Więcej informacji na temat SOHO by Yareal na stronie inwestycji: https://www.yareal.pl/sohobyyareal

Zwiń
2022-05-11

Chmurowy najemca w kompleksie biurowym LIXA

Flagowa inwestycja Yareal zyskała kluczowego najemcę, który wynajął aż jedną trzecią powierzchni ukończonego niedawno biurowca LIXA C.


Rozwiń


Amerykańska firma Snowflake, specjalizująca się w zaawansowanych rozwiązaniach chmurowych, wynajęła w sumie ponad 7 tysięcy mkw. nowoczesnej powierzchni biurowej. Po podpisaniu umowy zawartej ze Snowflake na 10 lat, biurowiec C jest już skomercjalizowany w 60%.

 

Nowa siedziba wywodzącej się z Doliny Krzemowej firmy Snowflake zajmie dwa piętra kolejnego etapu kompleksu biurowego LIXA, na których będą pracowali specjaliści warszawskiego centrum inżynieryjnego.

 

Biura Snowflake zajmą blisko 40 proc. dostępnej powierzchni w budynku C, zapewniając pracownikom komfortowe warunki do pracy i dalszego, dynamicznego rozwoju firmy w Polsce. Projekt LIXA od początku tworzyliśmy z myślą o dużych, wymagających najemcach, poszukujących powierzchni biurowej o elastycznych układach pięter, pozwalających na dowolną adaptację powierzchni. Jednocześnie zakładaliśmy, że nasza inwestycja powinna stanowić odpowiedź na potrzeby stworzenia nowoczesnych miejsc pracy, w jasnych, przestronnych pomieszczeniach, w otoczeniu zieleni oraz zabudowy stworzonej w ludzkiej skali. Właśnie te cechy odróżniają kompleks LIXA od pobliskich wysokościowców” – powiedział Eric Dapoigny, prezes Yareal Polska.

 

Snowflake specjalizuje się w zarządzaniu danymi w oparciu o najnowocześniejszą architekturę chmury obliczeniowej, wspierającej rozwój ponad 4 tysięcy globalnych klientów korzystających z rozwiązań amerykańskiej firmy.

 

Snowflake wybrał biurowiec LIXA, ponieważ jest to idealna lokalizacja dla naszego strategicznego centrum inżynieryjnego. Będziemy dynamicznie rozwijać się w Warszawie, dlatego potrzebujemy biura, które pomoże nam przyciągnąć najlepszych inżynierów i wykwalifikowanych specjalistów technicznych oraz będzie dla nich wyjątkowym miejscem pracy, zapewniającym jednocześnie możliwość ekspansji i wspierającym nasz dalszy rozwój. Cieszymy się, że Snowflake może być częścią historii LIXA, ponieważ biurowiec w pełni spełnia wszystkie nasze wymagania” – powiedział Warrick Taylor, VP Global Real Estate and Workplace.

 

W negocjacjach z deweloperem firma Snowflake była reprezentowana przez ekspertów z firmy doradczej CBRE.

 

Cieszymy się, że możemy wspierać Snowflake w ambitnych planach dotyczących polskiego rynku. Jestem przekonany, że warszawskie biuro stworzy idealne warunki do pracy i dalszego rozwoju zespołu naszego klienta. Z perspektywy rynku nieruchomości biurowych to również ważny sygnał niesłabnącej atrakcyjności Warszawy dla nowych inwestorów” – mówi Aleksander Hofman, Dyrektor w Dziale Powierzchni Biurowych CBRE.

 

Kompleks LIXA to największa inwestycja biurowa w historii Yareal, powstająca w sąsiedztwie Ronda Daszyńskiego na bliskiej Woli. Dwa pierwsze biurowce od kilkunastu miesięcy służą już najemcom, w tym Yareal, który urządził w LIXA swoją siedzibę główną. Najnowszy budynek o powierzchni 20 000 mkw., który właśnie został oddany do użytku, jest już trzecim z biurowców kompleksu składającego się docelowo z 5 budynków o łącznej powierzchni 77 000 mkw. W przygotowaniu są dwa ostatnie biurowce wraz z kolejnym ogrodem oraz z 150-metrowym pieszym pasażem LIXA City Gardens, w którym będą funkcjonowały liczne lokale handlowo-usługowe i gastronomiczne. Obecnie trwa prowadzona przez doradców JLL komercjalizacja powstających przy deptaku lokali, urozmaicających ofertę istniejącą już w otoczeniu inwestycji Yareal. Miks najemców LIXA City Gardens zostanie skomponowany w taki sposób, aby w ciągu dnia świadczyli usługi przydatne pracownikom kompleksu, a po zamknięciu biur zapewniali atrakcyjną ofertę również mieszkańcom okolicy. Po ukończeniu budowy i uruchomieniu usługowego deptaka, najemcy LIXA będą mieli do dyspozycji dwa zielone dziedzińce ogrodowe i tarasy o łącznej powierzchni ponad pół hektara.

 

Flagowa inwestycja biurowa Yareal spełnia najwyższe wymogi ekologicznego budownictwa, zgodnego z certyfikacją BREEAM. Dla kompleksu LIXA, zaprojektowanego przez renomowaną pracownię HRA, przewidziano liczne rozwiązania przyjazne dla środowiska, zapewniające ocenę BREEAM na poziomie Excellent. Inwestycja otrzymała również certyfikat WELL Health-Safety potwierdzający wysoki standard procedur bezpieczeństwa w budynkach LIXA, szczególnie istotnych w warunkach trwającej od dwóch lat pandemii.

 

Więcej informacji na temat kompleksu LIXA można znaleźć na witrynie: https://www.yareal.pl/lixa.

Zwiń
2022-05-10

Yareal rusza z budową ostatnich etapów kompleksu biurowego LIXA

Yareal podpisał umowę z generalnym wykonawcą ostatnich etapów flagowego kompleksu LIXA.


Rozwiń


FineTech Construction wybuduje w pobliżu Ronda Daszyńskiego dwa biurowce o łącznej powierzchni 29 000 mkw. Wcześniej w ramach projektu LIXA powstało już prawie 49 000 mkw. powierzchni biurowej, w tym najnowszy - oddany niedawno do użytku - budynek C, do którego już wkrótce będą wprowadzać się pierwsi najemcy. Niska zabudowa i przyjazna skala inwestycji wraz z zielonymi ogrodami oraz tarasami o powierzchni ponad 5000 mkw., znacząco odróżniają projekt LIXA od dominującej okolicy zabudowy wysokościowej.

 

Generalnym wykonawcą ostatniej fazy inwestycji jest firma FineTech Construction Sp. z o.o. Sprawdzony partner Yareal prowadzi obecnie budowę trzyetapowego osiedla mieszkaniowego Pozytywny Mokotów w pobliżu Galerii Mokotów na warszawskim Służewcu.

 

Zaangażowanie FineTech Construction do roli generalnego wykonawcy projektu LIXA to dowód zaufania i dobrych relacji z Yareal. Możliwość realizacji dwóch biurowców o łącznej powierzchni sięgającej 29 000 mkw. potwierdza, że nasze wspólne doświadczenie przy wcześniejszych projektach daje powody do obustronnej satysfakcji. Jestem przekonany, że przyczynimy się do sukcesu kompleksu biurowego LIXA, który zapewni Yareal najwyższe oceny zrównoważonego budownictwa, a najemcom znakomite warunki do pracy” – dodaje prezes FineTech Construction, Włodzimierz Bogiel.

 

Podpisanie umowy na realizację budynków biurowych tej skali było szczególnie wymagające, biorąc pod uwagę rozregulowaną sytuację na rynku materiałów budowlanych. To kolejny dowód na partnerskie relacje pomiędzy naszymi firmami. Największa w historii Yareal inwestycja tworzy od podstaw zupełnie nowy kwartał miejski, łączący elastyczne i nowoczesne biura z przydatnymi usługami oraz atrakcyjnymi terenami zielonymi, które wzbogacą życie okolicy. Przez środek kompleksu już teraz przebiega oddany właśnie do użytku pasaż LIXA City Gardens, czyli deptak, przy którym będą funkcjonowały kawiarnie, restauracje, usługi oraz sklepy. W ciągu dnia zapewnią ofertę dla pracowników biur, a wieczorami będą zaspokajały potrzeby mieszkańców sąsiadujących z nami osiedli mieszkaniowych, dzięki czemu powstanie wielkomiejski fragment dzielnicy” – wyjaśnia prezes Yareal, Eric Dapoigny.

 

Realizując projekt LIXA zgodnie z zasadami zrównoważonego rozwoju oraz standardami ESG, Yareal kontynuuje wdrażanie energooszczędnych rozwiązań przyjaznych środowisku, w tym opartych na recyklingu, tak jak to już miało miejsce w wybudowanych budynkach LIXA, gdzie np. elewacje zostały wykonane z kilkuset ton aluminium pochodzącego z recyklingu. Dodatkowo konstrukcja będzie wznoszona z wykorzystaniem niskoemisyjnego betonu, co pozwoli ograniczyć ślad węglowy. Uchylne okna pozwolą na ograniczone wykorzystywanie klimatyzacji, a wewnątrz budynków zostaną zamontowane szybkobieżne windy odzyskujące energię, a także nowoczesne oświetlenie LED. Woda z opadów będzie gromadzona i posłuży do nawadniania krzewów, bylin i trawników rosnących w obu ogólnodostępnych ogrodach. Na dziedzińcu powstanie oczko wodne, wokół którego w upalne dni będzie rozpylana kojąca mgiełka wodna.

 

Z kolei w podziemnej części inwestycji powstanie łącznie 217 miejsc parkingowych. Część z nich zostanie wyposażona w ładowarki do samochodów elektrycznych. Przewidziano także stojaki dla rowerów oraz prysznice i szafki dla najemców. W ramach inwestycji deweloper dokończy przebudowę pasa drogowego ul. Kasprzaka z elementami infrastruktury miejskiej – chodnikami i zatokami parkingowymi oraz wyremontuje kolejne fragmenty ulic Giełdowej i Dorożkarskiej. W ramach zrównoważonych rozwiązań, budowa będzie zasilana energią elektryczną wytwarzaną w odnawialnych źródłach.

 

Kompleks LIXA powstaje w biznesowym centrum Warszawy, na bliskiej Woli, w odległości krótkiego spaceru od stacji metra Rondo Daszyńskiego. Trzy wzniesione dotychczas biurowce - zaprojektowane przez renomowaną pracownię HRA Architekci - już teraz tworzą kampusowy zespół biurowy otaczający ogólnodostępny, zielony dziedziniec. Kompleks składający się z 5 budynków będzie połączony reprezentacyjnym pieszym pasażem, tworzącym nowe przejście pomiędzy ulicami Kasprzaka i Giełdową. Właśnie po wschodniej stronie wybudowanego niedawno deptaka rozpoczyna się budowa ostatnich etapów inwestycji.

 

Zakończenie trwającej od 2019 r. budowy kompleksu LIXA w docelowych rozmiarach zostało zaplanowane na przełom 2023/2024 r. Wszystkie istniejące budynki zostały certyfikowane w systemie zielonego budownictwa BREEAM, uzyskując ocenę Excellent. Również biurowce D i E zaprojektowano z założeniem certyfikacji na tym poziomie. Projekt LIXA zakłada uzyskanie certyfikatu WELL Health-Safety potwierdzającego, że kompleks spełnia wysokie wymagania dotyczące standardów i procedur bezpieczeństwa związanych z trwającą pandemią. Pierwszy etap LIXA został w pełni skomercjalizowany, a proces pozyskiwania najemców powierzchni dostępnej w ramach drugiego etapu powoli dobiega końca.

 

Więcej informacji na temat kompleksu LIXA można znaleźć na witrynie: https://www.yareal.pl/lixa.

Zwiń
2022-04-06

Kompleks biurowy LIXA z kolejnym dużym najemcą

Do grona najemców flagowej inwestycji biurowej Yareal dołącza europejska firma Cellnex Poland Sp z o.o. – jeden z największych operatorów bezprzewodowej infrastruktury telekomunikacyjnej i nadawczej.


Rozwiń


Siedziba Cellnex zajmie w kompleksie LIXA 4 500 mkw. powierzchni biurowej w oddanym niedawno do użytkowania budynku C. Wraz z ukończeniem drugiego etapu budowy Yareal dostarczył na warszawski rynek w sumie 48 000 z 77 000 mkw. biur, które docelowo powstaną w kampusowym kompleksie LIXA.

 

Nowa siedziba Cellnexu zajmie w sumie około jednej czwartej powierzchni biurowca LIXA C, obejmując całe drugie piętro oraz część biurową na parterze. Przeprowadzka najemcy do nowego biurowca wybudowanego przez Yareal została zaplanowana na sierpień tego roku.

 

Cellnex to kolejny duży najemca, który rozgości się w kompleksie LIXA, będącym największą inwestycją biurową w historii Yareal. Jestem przekonana, że warunki, jakie stworzyliśmy w niskim, przyjaznym biurowcu z zielonym dziedzińcem, zapewnią zespołowi Cellnexu komfortowe warunki pracy. Elastyczność zagospodarowania przestrzeni zgodnie z indywidualnymi potrzebami najemcy nigdy wcześniej nie odgrywała tak wielkiego znaczenia jak obecnie, kiedy pandemia wciąż w długotrwały sposób wpływa na funkcjonowanie firm” – powiedziała Marta Zawadzka, Dyrektor Leasingu Yareal Polska.

 

Mam osobistą satysfakcję, że przestrzeń biurowa wraz rozwiązaniami, jakie zastosowaliśmy w LIXA, umożliwia pełne wdrożenie bezpiecznego i wygodnego środowiska pracy, zgodnego z wymogami obowiązującymi w ramach obostrzeń sanitarnych” – dodał Eric Dapoigny, prezes Yareal Polska.

 

Cellnex to wiodący europejski operator bezprzewodowej telekomunikacji i infrastruktury nadawczej, który poza zapewnieniem łączności bezprzewodowej dla operatorów telekomunikacyjnych i biznesu oferuje takie usługi, jak sieci prywatne oraz rozwiązania dla Smart Cities i internetu rzeczy.

 

Wybierając nowe biuro dla Cellnex Poland braliśmy pod uwagę dostępność rozbudowanej siatki komunikacji miejskiej oraz sam charakter budynku, współgrający z założeniami zrównoważonego rozwoju firmy Cellnex, zapewniający  jednocześnie naszym pracownikom komfortowe i nowoczesne warunki pracy. Budynek LIXA znajduje się w dynamicznie rozwijającej się dzielnicy Warszawy, w otoczeniu bardzo nowoczesnych biurowców. Dzięki swojej bryle zachowuje jednak wyjątkową kameralność. Przyjazna forma kompleksu, w którym będziemy mieli do dyspozycji zielone ogrody sprzyjające np. zjedzeniu lunchu pod gołym niebem, tereny wspólne zapewniające możliwość współpracy i relaksu oraz przydatne usługi usytuowane w pobliżu sprawiła, że zdecydowaliśmy się na wybór właśnie tego miejsca. Biurowiec LIXA został wskazany także jako preferowana lokalizacja przez naszych pracowników, co zaważyło na naszej decyzji” – mówi Małgorzata Rozwałka-Tłok, People Director w Cellnex Poland.

 

Agentem obsługującą transakcję pomiędzy Cellnex Poland i Yareal była międzynarodowa firma doradcza Cushman & Wakefield.

 

Firma Cellnex Poland poszukiwała kampusowego, nowoczesnego i bardzo dobrze skomunikowanego projektu biurowego o wysokim standardzie technicznym, spełniającego określone wytyczne dotyczące rozwiązań ekologicznych. Udało nam się znaleźć idealną lokalizację w budynku LIXA C. Nowe biuro z pewnością pomoże przyciągnąć najlepsze talenty i przyczyni się do dalszego, prężnego rozwoju firmy Cellnex w Polsce”  – powiedziała Aleksandra Duda, Senior Negotiator z Cushman & Wakefield.

 

Naszym celem jest wspieranie klientów na każdym etapie procesu najmu oraz rekomendowanie rozwiązań, które uwzględniają realia rynkowe i spełniają oczekiwania najemców. Bardzo dynamiczne zmiany na rynku powierzchni biurowych generują szereg szans, jak i ryzyk, którymi odpowiednie zarządzenie jest kluczowe. Cieszymy się, że realizując kompleksowe wsparcie nieruchomościowe dla spółki Cellnex spełniliśmy wszystkie założenia w zakresie kosztów, jakości powierzchni oraz czasu projektu. Jesteśmy przekonani, że nowa siedziba zapewni spółce Cellnex atrakcyjne, przyjazne i bezpieczne miejsce pracy” – powiedziała Joanna Blumert, Head of Occupier Services Warsaw Cushman & Wakefield.

 

Kompleks biurowy LIXA powstaje w sąsiedztwie Ronda Daszyńskiego na bliskiej Woli, w okolicy która od kilku lat pełni rolę centrum warszawskiego biznesu. LIXA C to trzeci z biurowców tworzących kompleks, w którym docelowo powstanie 5 budynków biurowych o łącznej powierzchni 77 000 mkw., spełniających najwyższe wymagania ekologicznego budownictwa, zgodnego z certyfikacją BREEAM na poziomie Excellent. Inwestycję wyróżnia oryginalna, zróżnicowana architektura budynków wznoszonych w kolejnych etapach, a także dwa zielone dziedzińce ogrodowe i tarasy, których powierzchnia wyniesie ponad pół hektara.

 

W ramach inwestycji powstaje również 150-metrowy pieszy pasaż LIXA City Gardens, łączący istniejącą już część kompleksu z ostatnimi dwoma budynkami, które zostaną wybudowane w ostatnim etapie. Deptak ze starannie zaplanowaną zielenią i licznymi punktami usługowo-handlowymi oraz gastronomią, utworzy otwartą przestrzeń publiczną, przypominającą podobny pasaż wybudowany przez dewelopera przed innym biurowcem - Nowogrodzka Square. Właśnie za m.in. miastotwórczy charakter biurowiec ten otrzymał Grand Prix i nagrodę dla najlepszego budynku komercyjnego w konkursie o Nagrodę Architektoniczną Prezydenta m.st. Warszawy w 2019 r.

 

Więcej informacji na temat kompleksu LIXA można znaleźć na witrynie: https://www.yareal.pl/lixa.

Zwiń
2022-03-23

Zrównoważony rozwój Yareal w modelu ESG

Yareal wdraża standardy środowiskowe, społeczne i korporacyjne ESG.


Rozwiń


Usystematyzowanie rozwiązań zrównoważonego rozwoju ułatwi firmie podejmowanie kolejnych aktywności dotyczących środowiska, społeczności i ładu korporacyjnego w ramach działalności deweloperskiej. Tworzenie strategii zrównoważonego rozwoju w zgodzie z założeniami ESG, obejmuje coraz większą liczbę firm, stając się powszechną praktyką i standardem weryfikacji wpływu biznesu na otoczenie.

 

Projektowanie inwestycji w zielonym otoczeniu i w zgodzie z ideą „15-minutowego miasta”, energooszczędność, stosowanie etycznych rozwiązań, a także dobre relacje z partnerami oraz bezpieczeństwo na budowach – to tylko wybrane działania wdrażane rzez Yareal w bieżącej działalności deweloperskiej. Firma rozpoczęła porządkowanie dotychczasowych aktywności w ramach ustrukturyzowanego modelu ESG (z ang. environmental, social responsibility, corporate governance), aby w kolejnych latach wzmocnić zaangażowanie biznesu Yareal w zrównoważony rozwój.

 

Budujemy na dachach naszych osiedli kolejne elektrownie słoneczne, zgromadziliśmy już certyfikaty zielonego budownictwa BREEAM dla blisko 50 budynków biurowych i wielorodzinnych, a nasze biurowce zapewniają najemcom nie tylko nowoczesne przestrzenie, ale też ograniczenie ich śladu węglowego. Z każdym rokiem Yareal coraz wyżej podnosi poprzeczkę współpracy z partnerami, zapewniając jednocześnie optymalne warunki pracy w ramach zespołu i wśród jego współpracowników. Chcemy, aby każdy z naszych interesariuszy miał możliwość bliższego przyjrzenia się efektom starań podejmowanych przez Yareal” – powiedział prezes Yareal, Eric Dapoigny.

 

Yareal jest liderem pod względem liczby inwestycji deweloperskich certyfikowanych w systemie BREEAM w Polsce. Potwierdza on spełnienie wysokich wymogów w 10 kategoriach szeroko obejmujących, m.in. takie obszary jak efektywność energetyczna i wpływ na środowisko, standardy zrównoważonych zakupów od zweryfikowanych dostawców, a także gospodarowanie wodą i odpadami. Yareal od lat doskonali metody optymalnego wykorzystania surowców i odpadów – zarówno na budowach, w rozwiązaniach dla biur, a ostatnio coraz częściej w zakresie recyklingu odpadów. Przy budowie flagowej inwestycji biurowej LIXA wykorzystano na elewacji kilkaset ton aluminium z recyklingu, a w ramach budowy jednego z osiedli w Warszawie zostaną użyte poddane upcyklingowi śmigła wycofanych z eksploatacji wiatraków elektrowni wiatrowych.

 

Podobnie jak inni liderzy zrównoważonego rozwoju wdrażamy kompleksowy program ESG, dzięki któremu potwierdzimy realnie wprowadzone rozwiązania, których oczekują nasi klienci i kooperanci. Wszystkim partnerom chcemy prezentować efekty zaangażowania Yareal w realizację globalnych wyzwań, takich jak ochrona klimatu, zapewnienie różnorodności i równości, czy etyczne, transparentne praktyki biznesowe” - dodaje Jacek Zengteler, wiceprezes Yareal.

 

Strategia ESG będzie obejmowała wszystkie obszary oddziaływania Yareal na otoczenie - od etapu projektowania inwestycji, poprzez realizację na placach budowy, aż po eksploatację budynków oddawanych do użytku. Choć czynniki środowiskowe, społeczne i zarządcze w inwestycjach dewelopera są już od dawna weryfikowane przez niezależnych asesorów w ramach certyfikacji BREEAM, Yareal będzie rozwijał ich monitoring na pozostałe obszary funkcjonowania firmy.

Zwiń
2022-02-09

Yareal wybuduje apartamenty z widokiem na Gdańsk

Firma Yareal rozpoczęła sprzedaż apartamentów ODEA Park w miejscu odległym zaledwie o 1,6 km od Głównego Miasta.


Rozwiń


Na szczycie zielonego wzgórza przy ul. Legnickiej powstanie 5 kameralnych dwupiętrowych budynków mieszkalnych z pięknym widokiem na panoramę miasta. Osiedle 120 apartamentów powstaje w graniczącej ze Śródmieściem spokojnej dzielnicy Siedlce, słynącej z mało intensywnej zabudowy oraz dobrze skomunikowanej z resztą miasta.

 

Lokalizacja inwestycji na szczycie wzgórza oferuje możliwość zamieszkania w okolicy, w której dominuje zieleń i cisza. Projektanci z trójmiejskiej pracowni architektonicznej Arch-Deco zadbali o zagospodarowanie wyjątkowych i zróżnicowanych warunków terenu położonego przy zakończonej ślepo ulicy Legnickiej, ponad pobliską bardziej intensywną zabudową mieszkaniową.

 

Wielkim atutem naszej inwestycji w Gdańsku są widoki na najstarszą część miasta, które podziwiać będzie można zwłaszcza z okien górnych kondygnacji. Wszystkie apartamenty inwestycji ODEA Park będą miały ogródki lub balkony, a część z nich również tarasy dostępne z antresoli, dzięki którym wysokość niektórych pomieszczeń w mieszkaniach sięgnie około 5-6 metrów. Pośrodku osiedla, w niewielkim budynku wkomponowanym w ukształtowanie terenu, urządzimy wspólną, w pełni wyposażoną, przestrzeń dla mieszkańców, zaplanowaną jako miejsce sąsiedzkich i rodzinnych spotkań. Dzięki zaprojektowaniu w jednej z sali przestrzeni do ćwiczeń, będzie można zadbać o ruch fizyczny również w czasie gdy aura nie sprzyja aktywności na świeżym powietrzu” – wyjaśnia dyrektor regionu Yareal Trójmiasto, Katarzyna Rauber.

 

W inwestycji ODEA Park przy ul. Legnickiej powstaną zarówno wygodne mieszkania typu studio, jak i średniej wielkości 2-3-pokojowe oraz większe apartamenty 4-5-pokojowe. Najmniejsze będą mierzyły od 28 mkw., a największe ok. 160 mkw. Wiele z mieszkań na drugim piętrze będzie dysponowało antresolami powiększającymi ich efektywny metraż. Z kolei mieszkańcy apartamentów zlokalizowanych na parterze będą mogli korzystać z prywatnych ogródków. Granice osiedla zostaną podkreślone jedynie wizualnie, a dzięki rezygnacji z ogrodzenia teren pozostanie otwarty. Przestronny charakter półtorahektarowej działki na szczycie wzniesienia oraz naturalne zróżnicowanie ukształtowania terenu pozwalają na ciekawą aranżację przestrzeni wspólnych z wykorzystaniem istniejącej zieleni oraz licznych dodatkowych nasadzeń. Projekt inwestycji Yareal przy ul. Legnickiej zakłada również urządzenie ogrodów deszczowych, przestrzeni rekreacyjnych oraz placu zabaw dla dzieci.

 

Osiedle ODEA Park zostanie wybudowane w jednym etapie, tworzącym zespół 5 dwupiętrowych budynków z garażami podziemnymi i zielonymi terenami wspólnymi. Mieszkańcy będą mieli do dyspozycji 148 miejsc parkingowych, obszerne rowerownie oraz miejsca dla jednośladów. Inwestycja będzie dobrze skomunikowana dzięki pobliskim liniom autobusowym i tramwajowym znajdującym się w odległości kilkuminutowego spaceru. Dogodne położenie w otoczeniu natury i łatwo dostępne środki komunikacji publicznej wpływają na wysoką ocenę projektu w ramach certyfikacji osiedla w systemie zrównoważonego budownictwa BREEAM. Zielone tereny i przyjazne środowisku rozwiązania zapewnią budynkom wznoszonym przez Yareal ocenę inwestycji na poziomie Very Good, czyli najwyższą, jaką otrzymały dotychczas nieliczne inwestycje mieszkaniowe w Polsce. Dodatkowo ODEA Park bierze udział jako projekt pilotażowy w certyfikacji Zielonego Budynku organizowanej przez Polskie Stowarzyszenie Budownictwa Ekologicznego PLGBC.

 

Więcej informacji na temat przyjaznych dla środowiska rozwiązań zastosowanych w inwestycji Yareal przy ul. Legnickiej można znaleźć na witrynie inwestycji: https://www.yareal.pl/odea-park.

Zwiń
2021-12-15

Pionierski projekt upcyklingu śmigieł z wiatraków na osiedlu mieszkaniowym Yareal

Wspólnie z konsorcjum spółek sektora energetyki wiatrowej i recyklingu Yareal planuje wyposażanie inwestycji mieszkaniowych w elementy wykonane z poddanych upcyklingowi łopat elektrowni wiatrowych.


Rozwiń


Pionierskim na polskim rynku projektem zastosowania m.in. ręcznie wyprodukowanych mebli ze śmigieł likwidowanych wiatraków stanie się jedno z warszawskich osiedli dewelopera. Pierwsze konstrukcje z łopat pojawią się już przy biurze sprzedaży nowej inwestycji Yareal. Docelowo również przestrzenie wspólne osiedla mają zostać wyposażone w małą architekturę powstałą z przetworzonych śmigieł wykonanych z trwałego kompozytu, który nie wchodzi w reakcję ze środowiskiem.

 

To pierwszy w Polsce tak duży projekt zakładający szerokie zastosowanie łopat z recyklingu w nowo powstającej inwestycji mieszkaniowej. Decyzja Yareal o pilotażowym wykorzystaniu elementów śmigieł  w budownictwie to kontynuacja strategii promowania rozwiązań bazujących na wykorzystaniu surowców pochodzących z odzysku i ograniczających negatywny wpływ działalności człowieka na środowisko. Już wcześniej w inwestycjach dewelopera wdrażano technologie zgodne z założeniami tzw. gospodarki obiegu zamkniętego. Największą skalę Yareal osiągnął dotychczas w sztandarowej inwestycji biurowej, kompleksie LIXA, gdzie zamontowano na elewacjach ponad 120 ton aluminiowych profili wykonanych z surowca pochodzącego z odzysku. Firma wciąż poszukuje możliwych do wdrożenia w kolejnych inwestycjach rozwiązań dla budownictwa, zapewniających realną redukcję CO2 i ograniczających wpływ na środowisko. Zgodnie z ideą zrównoważonego rozwoju do pakietu rozwiązań recyklingowych Yareal włącza kolejny projekt, tym razem pozwalający na ponowne wykorzystanie wycofanych z eksploatacji łopat śmigieł elektrowni wiatrowych.

 

Pierwszym krokiem w projekcie zastosowania śmigieł z recyklingu będzie urządzenie otoczenia biura sprzedaży kolejnego osiedla Yareal w Warszawie oraz ustawienie totemu reklamowego wykonanego z łopaty wiatraka. Na terenie inwestycji planujemy z kolei wprowadzić małą architekturę wykonaną z elementów śmigieł, jednak już w dużo szerszym zakresie. Mogą to być nie tylko kompozytowe meble, czy donice, ale również plenerowe stacje do przewijania i karmienia niemowląt, a nawet znacznie większe konstrukcje jak np. zadaszenia parkingów rowerowych. Zamiast kupować wyposażenie wykonane z nowych surowców, wykorzystamy już istniejące, niezwykle trwałe i wytrzymałe materiały, które przestały być potrzebne w ich pierwotnym zastosowaniu. Wspólnie z ekspertami od recyklingu  projektujemy właśnie wyposażenie oraz zagospodarowanie przestrzeni wspólnych rozległego patio osiedla, a także przylegającego do inwestycji ogólnodostępnego parku, który będziemy rozbudowywać w ramach realizacji kolejnych etapów. Już teraz rozważamy zastosowanie podobnych rozwiązań w kolejnych inwestycjach mieszkaniowych i biurowych” – wyjaśnia Jacek Zengteler, dyrektor generalny Yareal.

 

Zgodnie z treścią podpisanego listu intencyjnego, partnerem Yareal w realizacji projektu upcyklingu śmigieł i wykorzystania ich w działalności deweloperskiej będzie konsorcjum firm, złożone z reprezentującej energetykę wiatrową GP RENEWABLES GROUP, P.W. ANMET z branży recyklingu oraz marki mebli wytwarzanych z łopat - WINGS FOR LIVING. Efektem bliskiej współpracy GP Renewables z firmą P.W. ANMET, jest wybudowana kilka tygodni temu pierwsza w Polsce kładka dla rowerzystów i pieszych w Szprotawie, wykonana zgodnie z ideą upcyklingu z łopat wiatraków. Zagospodarowanie zużytych elementów elektrowni wiatrowych staje się coraz większym wyzwaniem w skali globalnej. Tymczasem wycofane z użytku śmigła mogą w architekturze krajobrazu współtworzyć i zdobić przestrzenie miejskie nawet przez kilkadziesiąt lat. Meble, ławki, bloki geotechniczne, a nawet niewielkie mosty powstałe na skutek recyclingu, są w co najmniej 90% skonstruowane są odpowiednio pociętych i przetworzonych łopat pochodzących z odzysku.

 

„To masywne konstrukcje, które - choć prezentują się lekko i nowocześnie - bardzo trudno zniszczyć, a nawet uszkodzić. Zaprojektowane na potrzeby Yareal meble do przestrzeni miejskiej będą odporne na zmienne warunki pogodowe i łatwe w utrzymaniu. Elementy ponownie wykorzystanego kompozytu mogą zostać oznaczone informacją, z jakiej farmy wiatrowej pochodzą oraz ile zielonej energii wytworzyło śmigło w swoim ‘pierwszym życiu’. Pozwoli to zaaranżować np. skwer, czy ogród w niepowtarzalnym stylu, a jednocześnie urealnić ideę ‘drugiego życia’ wiatraka, który przez kolejne dziesięciolecia będzie służył np. jako rekreacyjna leżanka, stół, czy wiata chroniąca rowery przed opadami” – dodaje Jakub Kosiński, Chief Marketing Officer GP Renewables.

 

Yareal stale rozszerza zaangażowanie na rzecz ograniczenia wpływu działalności deweloperskiej na środowisko. Kluczowym zobowiązaniem firmy jest certyfikacja wszystkich zrównoważonych inwestycji – mieszkaniowych i biurowych – w systemie oceny wielokryterialnej BREEAM. Certyfikowanie inwestycji pozwala na ocenę skali odziaływania projektów oraz na redukcję wpływu, jaki budowa, a potem gotowe budynki wywierają na środowisko. Yareal jest liderem pod względem liczby certyfikowanych budynków mieszkalnych. Firma zgromadziła już 12 certyfikatów BREEAM obejmujących prawie 40 budynków wielorodzinnych i domów, które w większości otrzymały ocenę Very Good, czyli najwyższą, jaką przyznano dotychczas budynkom mieszkalnym w Polsce. Aktualnie także jeden z projektów mieszkaniowych Yareal uczestniczy w pilotażowym programie nowego polskiego certyfikatu oceny wielokryterialnej „Zielony Dom”.

 

W projektach deweloperskich realizowanych przez Yareal wykorzystywane są m.in. materiały odporne na szkodliwy wpływ ocieplającego się klimatu. Ważnym elementem ograniczania oddziaływania osiedli na środowisko jest jakość terenów wspólnych oraz roślinność projektowana przez profesjonalnych ekologów, dobierających drzewa, krzewy, byliny i trawy z gatunków rodzimych, nie wymagających szczególnej pielęgnacji. Standardem w inwestycjach Yareal są bardzo wydajne czujniki ruchu i zmierzchu, które włączają oświetlenie wyłącznie wtedy, gdy naprawdę jest potrzebne. Osiedla mieszkaniowe Yareal coraz częściej są wyposażane w elektrownie słoneczne, zapewniające niezależne zasilanie odnawialną energią zużywaną m.in. do oświetlenia przestrzeni wspólnych, takich jak hale garażowe, czy tereny zielone. W przyszłości deweloper planuje kolejne projekty zgodne z założeniami zrównoważonego rozwoju, zakładające upowszechnianie w budownictwie rozwiązań bazujących na recyklingu i upcyklingu.

 

Więcej informacji na temat prośrodowiskowych rozwiązań stosowanych przez Yareal oraz możliwości ponownego wykorzystania łopat wiatrowych można znaleźć na witrynach partnerów projektu: https://www.yareal.pl/, https://gp-renewables.energy/ oraz www.wings-for-living.de.

Zwiń